Zobu sāpes var parādīties visnepiemērotākajos brīžos. Ko darīt, ja ļoti sāp zobs, bet pie zobārsta uzreiz nevarat tikt? Kā palīdzēt sev vai ģimenes locekļiem (bērnam, sievai, vīram) noņemt sāpes pēc iespējas ātrāk.
Svarīgi – ja jums sāp zobi, piesakieties pie zobārsta maksimāli ātri. Daudzās zobārstniecības praksēs ir akūtās stundas, kuru laikā tiek pieņemti pacienti, kuriem pēkšņi ir sasāpējies zobs. Ja tas nelīdz, varat iet uz kādu lielāku zobārstniecības klīniku un sēdēt dzīvajā rindā. Katru dienu vismaz kāds pacients neierodas pēc pieraksta. Iespējams, zobārsts būs ar mieru brīvajā laikā salabot tieši jūsu zobus.
Kā mazināt zobu sāpes
Pasākumi, ko varat veikt, lai mazinātu vai novērstu zobu sāpes:
- Izskalojiet muti ar siltu ūdeni, lai attīrītu skarto vietu un noņemtu jebkādas ēdiena daļiņas, kas varētu būt par pamatu sāpēm. Maz ticams, ka ar to vien būs līdzēts, tādēļ lasiet tālāk.
- Nopērciet aptiekā bezrecepšu pretsāpju līdzekļus, piemēram, Ibuprofen vai Ibumetin. Zāles iedarbosies mazāk kā stundas laikā un noņems sāpes uz 3-4 stundām. Lietojiet saskaņā ar instrukciju, nepārsniedziet ieteicamās diennakts devas. .
- Uzlieciet uz vaiga aukstu kompresi. Tas palīdzēs mazināt sāpes un samazinās pietūkumu. Līdz brīdim, kamēr sāpes mazinās izvairieties no karstu vai aukstu ēdienu, dzērienu lietošanas.
- Ja sāpes ir stipras vai ja Jums ir citi simptomi, piemēram, drudzis, apgrūtināta rīšana vai apgrūtināta elpošana, pēc iespējas ātrāk sazinieties ar zobārstu.
- Ja nevarat sazināties ar savu zobārstu, piezvaniet ģimenes ārstam, Ģimenes ārstu konsultatīvajam tālrunim (darbojas arī naktīs un brīvdienās) vai doties uz neatliekamās palīdzības nodaļu.
- Līdz brīdim, kamēr nokļūsiet pie zobārsta izvairieties no košļāšanas tajā mutes pusē, kurā atrodas sāpīgais zobs, un lietojiet mīkstus vai šķidrus pārtikas produktus.
- Ierodoties pie zobārsta, speciālists izvērtēs sāpošā zoba stāvokli. Ja būs nepieciešams uzliks plombi un veiks citas nepieciešamās manipulācijas, lai zobu sāpes beigtos un jūs atkal varētu dzīvot kā cilvēks.
- Ja jums sāp zobi smaganu slimības dēļ, zobārsts var ieteikt veikt dziļu tīrīšanu, lai palīdzētu no smaganām noņemt baktērijas un aplikumu. Jums var būt nepieciešams lietot arī medikamentus, kas palīdz mazināt iekaisumu un iznīcināt baktērijas.
Ieteikumi
Viens no biežākajiem zobu sāpju cēloņiem ir zobu kariess. Lai nākotnē izvairītos no zobu sāpēm ir jāveic virkne profilaktisku pasākumu, t.sk. jātīra zobi pareizi un regulāri. Ar zobu diegu arī iztīriet zobu šķirbas. Apmeklējiet zobu higiēnistu vai zobārstu vismaz reizi gadā. Salabot mazu zoba caurumu, būs daudz vieglāk un lētāk nekā labot ielaistu bojājumu.
Kopumā zobu sāpju novēršanu nevar ilgi atlikt un jācenšas risina’t maksimāli ātri. Jūs varat mēģināt skalot muti ar siltu ūdeni, lietot bezrecepšu pretsāpju medikamentus un uzlikt aukstu kompresi uz sāpošās vietas. Ja sāpes ir stipras vai ja jums ir citi simptomi, sazinieties ar zobārstu vai dodieties uz neatliekamās palīdzības nodaļu. Lai novērstu zobu sāpes nākotnē tīriet zobus no rīta un vakarā, kā arī izmantojiet zobu diegu.
Papildus tam apmeklējiet zobu ārstu vismaz vienu reizi gadā, lai pārliecinātos, ka zobu un mutes dobuma stāvoklis nav pasliktinājies. Arī tādas šķietami nekaitīgas darbības kā zobu griešana (bruksisms) ir pamats doties vizītē pie speciālista.
Dzīvojiet bez sāpēm. Smaidiet droši.